facebook web

Informacje prasowe

Filtruj kategorie

Zaległości firm sięgają 31,5 mld zł. Najwyższy wzrost w handlu i budownictwie

BIG InfoMonitor
Wartość zaległości przedsiębiorstw wobec partnerów biznesowych i banków zbliżyła się na koniec III kw. do 31,5 mld zł. Od lipca do września na kontach firm przybyło ponad 225 mln zł (0,7 proc.) płatności przeterminowanych powyżej 30 dni, na min. 500 zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej. W ciągu trzeciego kwartału najbardziej powiększyły swoje nieregulowane zobowiązania handel i budownictwo. W handlu jest to już prawie 7,4 mld zł, a w budownictwie ponad 5,1 mld zł. W zestawieniu sektorów z największymi zaległościami między handlem, a budownictwem znajduje się przemysł z kwotą 5,4 mld zł. Udział firm z opóźnionymi płatnościami pozostał na takim samym poziomie jak kwartał wcześniej i wynosi 6,2 proc.
Więcej

Przeciętny dłużnik czynszowy nie płaci za mieszkanie przez 3,5 roku, katowiczanie przez ponad 15 lat

BIG InfoMonitor
Średnio przez 43 miesiące nie płaci za mieszkanie dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor. Przeciętna zaległość wynosi bowiem 17,2 tys. zł i wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40 metrowy lokal. Choć długi czynszowe rosną, bo w ciągu roku w BIG InfoMonitor powiększyły się o prawie 31 mln zł do ponad 166 mln zł, a wg GUS w ciągu dwóch lat z 4,6 do 6,5 mld zł, to wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych kroków by temu przeciwdziałać.  
Więcej

Słabnąca koniunktura przynosi poprawę finansów firm budowlanych

BIG InfoMonitor
Ostatnie miesiące na rynku budowlanym to stopniowe wyhamowanie inwestycji. Osłabienie popytu przyniosło oczekiwaną stabilizację cen i wpłynęło pozytywnie na rentowność realizowanych kontraktów. Wyniki finansowe sektora poprawiają się. Zaległości sektora rosną wolniej niż przed rokiem i w całej gospodarce. W pierwszym półroczu nieopłaconych i opóźnionych zobowiązań firm budowlanych przybyło o ponad 171 mln zł do 4,92 mld zł – wynika z raportu „Sytuacja branży budowlanej. Poprawa kondycji sektora w warunkach umiarkowanego schłodzenia koniunktury”, przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz BIK, we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.
Więcej

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w listopadzie 2019 r. (+21,9%)

Biuro Informacji Kredytowej
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy listopadowy odczyt Indeksu wyniósł (+21,9%), co oznacza, że w listopadzie 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 21,9% w porównaniu z listopadem 2018 r.
Więcej

Nowe technologie sposobem na bezpieczeństwo firm i ich klientów

Biuro Informacji Kredytowej
Skala zagrożeń, takich jak defraudacje środków finansowych czy wyłudzenia kredytów, to jedno z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się firmy na całym świecie. Potwierdza to dwóch na pięciu respondentów międzynarodowego badania, zrealizowanego przez Instytut Forrester Consulting. Zaledwie co siódmy badany w regionie określa poziom zabezpieczeń stosowanych przez swoją firmę jako dobry. W obliczu rosnącej liczby cyberprzestępstw, biznes dostrzega potrzebę inwestowania w efektywny system do zapobiegania wyłudzeniom. Na blisko 900 ankietowanych firm z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA), Polska jest w czołówce krajów, które są najlepiej przygotowane do walki z cyberoszustwami. Najnowsza technologia, zastosowana na naszym rodzimym rynku, to Platforma Antyfraudowa BIK - już uchroniła sektor bankowy przed utratą 147 mln zł.
Więcej

Uwaga na czarny piątek. Na czarnej liście dłużników 1,3 mld zł z zakupowego szaleństwa

BIG InfoMonitor
Przed nami wyprzedażowe szaleństwo. Polacy szykują się na wielkie promocje z okazji Black Friday. Atrakcyjne oferty sklepów i znanych marek będą kusić na każdym kroku. Należy jednak pamiętać, że pieniądze łatwo się wydaje, niestety nie zawsze w przemyślany sposób. Konsekwencje? W sumie Polacy na zakupach zrobili ponad 1,3 mld zł długu – wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Mimo to nie przyznają się do bycia nierozważnymi w wydawaniu pieniędzy. 50 proc. uważa, że nie zdarzyło im się w sposób nieprzemyślany wydać dużej sumy.
Więcej