W listopadzie 2017 r., w ujęciu wartościowym, podobnie jak w poprzednim miesiącu udzielono więcej kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, oraz limitów kredytowych, w porównaniu z listopadem
2016 r. Największy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+14,3%) oraz kredytów konsumpcyjnych (+7,5%). W ujęciu liczbowym, najwyższy wzrost w stosunku do listopada 2016 r. dotyczył kredytów konsumpcyjnych (+8,2%). Kontynuowana jest negatywna tendencja w sprzedaży kart kredytowych – spada zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (-12,1%), jak i wartość przyznawanych limitów (-5,1%) - w porównaniu do listopada 2016 r.
W okresie styczeń – listopad 2017 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, obserwuje się dodatnie dynamiki w ujęciu wartościowym, a nie wolumenowym, dla wszystkich produktów kredytowych, ze względu na wyższe kwoty udzielanych kredytów i przyznawanych limitów. Wpływ na taki wynik można tłumaczyć także zwiększaniem się zdolności kredytowej kredytobiorców, dobrą sytuacją finansową gospodarstw domowych, jak i rekordowo niskimi stopami procentowymi. Dzięki temu zjawisku wzrost zadłużenia kompensowany jest wzrostem dochodów przy niezmiennym poziomie oprocentowania, co widoczne jest we wskaźniku DtI (Debt to Income), utrzymującym się na stałym poziomie.
Bardzo wysoka dynamika w ujęciu wartościowym kredytów mieszkaniowych, udzielonych w listopadzie 2017 r., w porównaniu do listopada 2016 r., w dużej części związana jest z efektem bazy – bardzo słabym październikiem 2016 r., co BIK sygnalizował już w poprzednim miesiącu. Podobne zjawisko może również wystąpić w grudniu.
Należy zauważyć, że w przypadku kredytów mieszkaniowych w listopadzie 2017 r., w porównaniu do października 2017 r., banki udzieliły o 10,4% mniej kredytów na kwotę o 7,4% niższą. Czy jest to tylko chwilowa zadyszka czy trwalsze zjawisko wyhamowywania na rynku kredytów mieszkaniowych zobaczymy w kolejnych miesiącach.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w Newsletterze kredytowym w pdf.