Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność przedstawić kolejną edycję raportu „KREDYT TRENDY" opracowaną na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej. Nasze raporty oparte są na dwóch rodzajach analiz. Część analiz powtarzamy w niemal identycznym układzie w kolejnych edycjach raportu. Są to dane o wielkości akcji kredytowej i jakości portfeli kredytów konsumpcyjnych analizowanych tzw. metodą vintage. Powtarzalność tych analiz pozwala dostrzec trendy występujące na rynku kredytów dla osób fizycznych i jakości portfeli. Obecny raport pokazuje stan portfeli kredytów dla osób fizycznych na koniec I kwartału 2011 roku.
Obok tych standardowych analiz w każdym raporcie staramy się pokazać analizy wybranych tematów, w każdym inny. W tej edycji poruszamy kwestię dużych kredytów konsumpcyjnych, które stanowią istotną, licząc wartościowo, część portfeli kredytów dla osób fizycznych w bankach. Za kredyty duże uważamy kredyty od 100 tys. zł wzwyż. Prawdopodobnie w większości są to kredyty na działalność gospodarczą zaciągane przez właścicieli firm, na lewarowanie ofert zakupu papierów wartościowych, a w części też na luksusową konsumpcję.
Drugim tematem numeru jest analiza zobowiązań konsumenckich dla potrzeb wskazania tych informacji opisujących kredyt, które pozwalają właściwie zdefiniować „zobowiązanie przeterminowane", co ma istotne znaczenie z punktu widzenia budowy i rozwoju wewnętrznych systemów ratingowych przez banki.
Andrzej Topiński,
Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej