Szanowni Pańswo,
W bieżącym wydaniu raportu „KREDYT TRENDY" przedstawiamy analizę akcji kredytowej (sprzedaży) w segmencie consumer finanse oraz mieszkaniówce, a także analizujemy zmiany w jakości portfeli. Portfele poddajemy analizie, oceniając poziom opóźnień w poszczególnych generacjach (metodą vintage). Analizę sprzedaży kredytów i jakości portfeli dokonujemy w sposób powtarzalny w kolejnych edycjach, tak aby można było analizować trendy w dłuższych okresach i wychwytywać nowe zjawiska w ich przebiegu.
W każdej edycji staramy się podjąć nowe zagadnienia – „tematy numeru". W tym raporcie prezentujemy dwie takie analizy:
- rok temu zaproponowaliśmy bankom nowy produkt – BIK Debt Index (BDI). BDI pozwala wskazać w bazie BIK klientów z wysokim prawdopodobieństwem nadmiernie zadłużonych bez konieczności posiadania informacji o ich aktualnych dochodach. Część z tych klientów terminowo spłacało kredyty. Dlatego sprawdziliśmy, czy po roku nadal ci klienci terminowo obsługują swoje zobowiązania kredytowe.
- drugim tematem numeru jest analiza historii kredytowych osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, złotowy bądź w walucie, w 2005 r. Osoby te w następnych latach były na rynku kredytowym aktywne i ich łączne zadłużenie w latach 2006–2011 mocno wzrosło. Analiza nie potwierdza hipotezy nadzoru głoszącej, że kredytobiorcy walutowi są tylko pozornie bezpieczniejsi od złotowych. Kredytobiorcy walutowi rocznika 2005 oceniani według waluty pierwotnej kredytu mają niższy od złotowych udział opóźnień w obsłudze swych zadłużeń w czerwcu 2011. Analizę ograniczyliśmy do rocznika 2005 głównie z przyczyn praktycznych: rozmiarów bazy.
Dr Krzysztof Markowski
Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A.