Szanowni Państwo,
Tak jak w poprzednich wydaniach, przedstawiamy standardowe informacje o sprzedaży kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych oraz analizę jakości kolejnych generacji portfeli metodą vintage. Generalnie trwa ciągle spadek akcji kredytowej w consumer finance, towarzyszy mu wyraźna poprawa jakości portfeli wygenerowanych w latach 2009–2011 w porównaniu z portfelami starszymi.
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych ostatnio przyhamowała. Należy oczekiwać w najbliższych miesiącach dalszych spadków w związku z zanikaniem kredytów sponsorowanych w programie „Rodzina na swoim" oraz w wyniku zaostrzania regulacji nadzorczych adresowanych do kredytów mieszkaniowych.
W każdym wydaniu biuletynu „KREDYT TRENDY" przedstawiamy tematy numeru – których nie kontynuujemy zwykle w następnych.
W tym wydaniu poruszamy kwestie portfeli sprzedawanych przez banki. Nie wszystkie banki informują bazę BIK, że zamykany rachunek został sprzedany (nie został spłacony). Podjęliśmy próbę oszacowania skali sprzedaży kredytów przez banki. Zobowiązania kredytobiorców, które zostały sprzedane poza sektor bankowy powinny być widoczne dla banków do celów ustalania zdolności kredytowej. Jak to zrobić? Wracamy też do badania kredytobiorców portfela mieszkaniowego `2005. Z analizy w poprzednim „KREDYT TRENDY" wynikało, że osoby, które sześć lat temu zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, mają obecnie zadłużenie kilkakrotnie wyższe, niż miały w 2005 r. Obecnie z tej grupy wybraliśmy podgrupę klientów potencjalnie najbezpieczniejszych, takich, którzy pierwszy raz zaciągnęli jakikolwiek kredyt i był to kredyt mieszkaniowy. Znaczna część z nich była bardzo aktywna w następnych latach na rynku. Analizujemy ryzyka związane z tymi klientami, nie ograniczając się do analizy jakości portfela pierwotnego.
15 listopada w Warszawie BIK zorganizował szósty już Kongres Ryzyka Bankowego pod patronatem Ministra Finansów. Mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych prelegentów: Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. dr. hab. Marka Belkę, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka (było to jego pierwsze wystąpienie publiczne w tej funkcji), Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dr. Wojciecha Wiewiórowskiego, Prezesa Związku Bank Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza. Kongres był udaną płaszczyzną wymiany opinii w sprawie zarządzania ryzykiem oraz kształtu regulacji nadzorczych. Zapraszamy za rok na VII Kongres Ryzyka Bankowego.
Andrzej Topiński,
Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej