Kredyt Trendy, marzec 2012

Szanowni Państwo,

W tym wydaniu raportu „KREDYT TRENDY" przedstawiamy, jak zwykle, standardową informację o sprzedaży kredytów detalicznych i jakości portfeli kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych analizowanych w metodologii vintage. Te cykliczne analizy uzupełniamy „tematami raportu" jednorazowymi analizami wybranych zagadnień. Wszystkie analizy oparte są na danych z baz Biura Informacji Kredytowej, w których znajdują się informacje o historiach kredytowych (dobrych i złych) prawie 20 milionów osób.

W tym wydaniu „KREDYT TRENDY" analizujemy dane o kartach kredytowych. Narodowy Bank Polski publikuje informacje o ilości kart kredytowych. My analizujemy w tym raporcie umowy (rachunki kart kredytowych). Do jednego rachunku wydanych może być kilka kart. Ryzyko kredytowe dotyczy rachunku karty kredytowej, a nie plastikowej karty wydanej do tego rachunku.

Publikujemy też w tym numerze artykuł o charakterze metodologicznym, w którym przedstawiamy przegląd metod modelowania ryzyka kredytów detalicznych. W kredytach konsumpcyjnych ciągle spada akcja kredytowa. Spadki występują także, co jest nowością, w kwotach zadłużenia. Natomiast systematycznie obniża się szkodowość portfeli kredytów. Ponieważ stopy procentowe są na podobnym poziomie – rosną marże. Wydaje się to przeczyć prawom ekonomii: zyski rosną, a sprzedaż spada. Jak długo? A może sprzedaż kredytów konsumpcyjnych przechodzi do podmiotów parabankowych?

W kredytach mieszkaniowych też posucha, prawdopodobnie w związku z ograniczeniami programu Rodzina na swoim i Rekomendacją S II.

Zgodnie z wnioskami Czytelników następny raport „KREDYT TRENDY" dystrybuować będziemy w formie elektronicznej. Niestraszne nam ACTA, będzie możliwe ściąganie pliku z sieci. Mamy nadzieję, że elektroniczna forma dystrybucji ułatwi dostęp i korzystanie z „KREDYT TRENDY". O szczegółach poinformujemy Państwa listownie.

Dr Krzysztof Markowski

Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej

Załączniki