Kredyt Trendy, czerwiec 2012

Następuje poważna zmiana na rynku kredytów konsumpcyjnych. Kilku dużych graczy znacznie ograniczyło udzielanie kredytów ratalnych i gotówkowych. Wycofywanie się kilku banków z rynku rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku. W I kwartale 2012 r. sprzedaż kredytów consumer finance spadła aż o 20% r./r. Ale dotyczy to kredytów drobnych. Kwota udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła w I kwartale o 5%. Wiele wskazuje, że banki ograniczające akcję kredytową, a ściślej ich właściciele, przenoszą udzielanie drobnych kredytów konsumpcyjnych na rynek nieregulowany.
W każdym numerze prezentujemy analizę wybranego tematu opartą na bazach danych BIK. Tematem „analizy numeru" są w tej edycji procesy refinansowania kredytów mieszkaniowych. Około 6% kredytów udzielonych przez banki w latach 2005–2012 zostało już spłacone przez zaciągnięcie innego kredytu w tym samym, bądź innym, banku. Połowa tych refinansowań wiązała się ze zmianą waluty – w obu kierunkach. Były też refinansowania przymusowe, gdyż część banków zmieniała na złote kredyty walutowe przekazywane do windykacji, co nieco zmienia obraz relatywnej jakości portfeli złotowych i walutowych.
Na końcu tego wydania „KREDYT TRENDY" znajdą państwo rozszerzoną wersję artykułu opublikowanego w „Rzeczpospolitej". W artykule, autorstwa Grażyny Szeflińskiej i moim, wskazujemy na bardzo wysokie potrzeby płynnościowe sektora bankowego niezbędne do kontynuowania akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym. Dużo pisze się na ten temat w aspekcie ryzyka niedopasowania terminów pasywów i aktywów banku, a problem płynnościowy jest niezwykle poważny, nawet jeśli ten aspekt niedopasowania w analizie pominiemy bądź, co mniej prawdopodobne, rozwiążemy. Jest to ostatnie papierowe wydanie „KREDYT TRENDY". Jest ono też dostępne do pobrania na naszej stronie www.bik.pl. Następna edycja będzie dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej. Merytorycznie będzie tak samo: obserwacja sprzedaży i jakości portfeli plus analizy wybranych zagadnień w oparciu o bazy BIK.
Andrzej Topiński
Główny ekonomista BIK

Załączniki