Marzec 2013

Baza Przedsiębiorca zawiera dane o ponad 400 tys. firm i osób, które zaciągnęły kredyty na cele związane z działalnością gospodarczą. Są to informacje o liczbie kredytów i przebiegu spłat. Baza ta szybko rośnie w wyniku przystępowania do systemu wymiany informacji kolejnych banków. W ciągu dwu lat wielkość zasobów informacyjnych wzrosła trzykrotnie. Obecnie w bazie Przedsiębiorca mamy informacje o 684 tys. kredytów pochodzące z 12 banków.

Koniunktura na rynku kredytów związanych z działalnością gospodarczą, podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych, jest słaba. W końcówce 2012 r. banki szczególnie mało udzieliły kredytów obrotowych. Dotyczy to zarówno kredytów obrotowych w rachunku bieżącym, jak i kredytowym.

Dla pionów zarządzania ryzykiem w bankach ważną okolicznością jest fakt, że 75% osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą obsługuje jednocześnie kredyty jako konsumenci. Oceniając ryzyko transakcji w stosunku do tej grupy osób na podstawie informacji pochodzących tylko z jednej bazy, bank może nie doszacować prawdopodobieństwa defaultu. 11,5% osób obsługujących kredyt konsumpcyjny bądź mieszkaniowy (baza Klient Indywidualny) ma jednocześnie zobowiązanie jako przedsiębiorca (baza Przedsiębiorca). 5 tysięcy osób terminowo obsługujących kredyty jako przedsiębiorcy zalega ze spłatą kredytu jako osoby prywatne.
Nowością jest odbicie się od dna rynku kart kredytowych. Po trwających kilka lat spadkach w wydawnictwie i liczbie kart czynnych w obiegu, w końcówce 2012 r. liczba czynnych rachunków kart kredytowych była na poziomie roku poprzedniego. Posiadacze kart zintensyfikowali ich używanie. Liczba kart nieaktywnych wyraźnie zmalała.

W tej edycji kontynuujemy analizę przyczyn zmniejszenia akcji kredytowej w zakresie kredytów ratalnych i, oddzielnie, gotówkowych. Podtrzymujemy tezę, że spadki liczby udzielanych kredytów wynikają w dominującej części z migracji na rynek nieregulowany.

dr Krzysztof Markowski
Prezes Biura Informacji Kredytowej

Załączniki