Socjolodzy, badając zachowania osób w różnych grupach wiekowych, doszukują się różnic pokoleniowych w poglądach i zachowaniach, także ekonomicznych: np. w gospodarowaniu budżetem domowym, w skłonności do oszczędzania. W obecnym numerze podejmujemy ten wątek, badając różnice w zachowaniach na rynku kredytowym osób z czterech grup wiekowych: pokolenia Y: roczników 1982– 1995, pokolenia X: roczników 1967– 1981; pokolenia osób dojrzałych: 1948–1966, oraz seniorów: osób urodzonych przed 1948 r. Taki pokoleniowy podział przyjmujemy za socjologami. Czy różnice w zachowaniach kredytowych osób z tych czterech grup pokoleniowych wynikają z różnych pokoleniowych doświadczeń, czy też z różnych potrzeb i możliwości finansowych w kolejnych fazach życia: młodości, budowy rodziny, stabilizacji, wychodzenia z aktywności zawodowej? Rzecz do dyskusji, szerszych i jednoznacznych interpretacji stwierdzanych różnic w zachowaniach kredytowych tu nie podejmujemy.
Z przyjemnością odnotowujemy wyraźne ożywienie na rynkach kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych w I kwartale 2014 r. Także kwiecień przyniósł rosnącą liczbę zawieranych umów. Jakość udzielanych kredytów jest na stabilnym, akceptowalnym poziomie.
Interesującą obserwacją jest zlokalizowanie znaczącej liczby kredytów określanych jako stracone (wystąpiły na tych rachunkach opóźnienia powyżej 90 dni), które w dalszej historii rachunku wracały do lepszych statusów. Dotyczy to zwłaszcza, ale nie tylko, kredytów mieszkaniowych. Czy są to rzeczywiste „powroty"? Czy są to może restrukturalizacje bądź sprzedaże tych kredytów, zaraportowane jako spłacone? Sprawę będziemy jeszcze badać.
dr Andrzej Topiński
Główny Ekonomista BIK