Wyniki sprzedaży kredytów dla gospodarstw domowych w III kwartale są niejednoznaczne. W kredytach konsumpcyjnych sprzedaż zarówno w wymiarze wartościowym, jak i ilościowym znacznie przewyższa wyniki 2013 r., ale należy pamiętać, że wzrosty wynikają w dużym stopniu, zwłaszcza w ujęciu ilościowym, z konsolidowania przez banki w 2013 r. działalności zależnych od nich firm pożyczkowych. Wartościowo sprzedaż kredytów konsumpcyjnych jest na wyższym poziomie niż w szczytowym 2008 r. Liczba podpisywanych umów na kredyty konsumpcyjne między kwietniem a październikiem 2014 r. kształtuje się średnio na poziomie 650 tys. miesięcznie – wzrostów tu nie widać. Wartościowo jest lepiej, zwłaszcza wrzesień i październik były udane. Większość banków nie angażuje się w sprzedaż kredytów na niskie kwoty.
W kredytach mieszkaniowych dobre było drugie półrocze 2013 i pierwsze roku bieżącego. Latem 2014 r. wzrosty zanikły. Ilościowo udzielono w III kwartale mniej kredytów niż przed rokiem, licząc wartościowo tyle samo. W sumie wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych w 2014 r. będą, biorąc pod uwagę wartość podpisanych umów, zapewne wyższe niż w roku ubiegłym, ale będzie to rezultatem dużej sprzedaży w I półroczu, II półrocze zakończy się prawdopodobnie wynikiem zbliżonym do ubiegłorocznego.
W kredytach mieszkaniowych zwraca uwagę malejący udział młodych kredytobiorców w liczbie osób zaciągających kredyty. Cieszy natomiast wysoka jakość udzielanych kredytów, zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.
dr Andrzej Topiński
Główny Ekonomista BIK