To już jubileuszowa, dwudziesta edycja Raportu Biura Informacji Kredytowej KREDYT TRENDY. Mija zatem 5 lat od pierwszego numeru, który wydaliśmy w lipcu 2010 r. Głównym hasłem z okładki tamtego raportu było: „Euro wypiera franka"… Pisaliśmy wówczas o zmniejszeniu sprzedaży kredytów konsumpcyjnych i lekkim odbiciu na rynku kredytów mieszkaniowych. Wszystkie numery KREDYT TRENDY opracowali specjaliści Biura Informacji Kredytowej, przy wiodącej roli niżej podpisanego oraz Przemysława Grochólskiego.
Przez mijające 5 lat sektor bankowy szukał właściwej proporcji pomiędzy dążeniem do ekspansji kredytowej a poziomem akceptowalnego ryzyka. Staraliśmy się w Biurze Informacji Kredytowej śledzić oba te procesy, a w KREDYT TRENDY sukcesywnie publikowaliśmy wyniki naszych analiz. Spotkały się one, jak sądzimy, z dobrym przyjęciem w sektorze bankowym. W oparciu o metodologię, wypracowaną między innymi na potrzeby Raportu, opracowaliśmy bowiem i opracowujemy wiele analiz na indywidualne zamówienia banków i instytucji finansowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się analizy terytorialne sprzedaży kredytów w przekrojach powiatów, gmin, a czasami nawet dotyczące bezpośredniego sąsiedztwa oddziałów zamawiającego banku.
W niniejszej, pierwszej w 2015 r. edycji KREDYT TRENDY przedstawiamy analizę aglomeracyjnych rynków kredytów mieszkaniowych: warszawskiego, krakowskiego i trójmiejskiego. Pokazujemy – w naszej opinii ciekawe zjawisko – jak rynki kredytów mieszkaniowych w sposób naturalny wykraczają poza granice administracyjne miast – centrów aglomeracji. Ludzie z obrzeży aglomeracji często przenoszą się bliżej swojego miejsca pracy, które zwykle zlokalizowane jest blisko centrum aglomeracji. Z kolei mieszkańcy centrum, zwłaszcza zamożni, inwestują w jego okolicach. Chcąc zatem poznać potencjały rynków wielkich miast, powinniśmy je analizować łącznie z ich otoczeniem – czyli w ujęciu aglomeracyjnym. Na łamach tego numeru podejmujemy właśnie taką próbę. Zakres terytorialny aglomeracji został przyjęty na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
dr Andrzej Topiński
Główny Ekonomista BIK