Cyber-ważne ostrzeżenia BIK – dla większej ochrony przed wyłudzeniem

Od 15 kwietnia br. poszerzył się pakiet korzyści dla wszystkich przezornych osób, które chcą jeszcze lepiej chronić się przed oszustami. Każdy, kto ma aktywne Alerty BIK, od wczoraj otrzymuje dodatkowe powiadomienie mailowe, ostrzegające o aktualnych atakach ze strony cyberprzestępców. - Taka wiadomość, choć nie zawsze musi dotyczyć nas bezpośrednio, pomaga wzbudzić czujność o bezpieczeństwo własne, jak również naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Warto wiedzieć, by nie dać się oszukać i nie doświadczyć wyłudzenia kredytu na skradzione dane – mówi Andrzej Karpiński, Szef Bezpieczeństwa Grupy BIK.

Wiedza i świadomość aktualnych zagrożeń, to warunek konieczny, by chronić swoją prywatność i strzec bezpieczeństwa finansowego. BIK jako ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa finansowego, od lat aktywnie edukuje klientów w zakresie ochrony danych osobowych, bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych i poruszania się w sieci. Od 15 kwietnia 2024 r. wzmocnił dotychczasowe aktywności w zakresie ochrony przed wyłudzeniami i uruchomił nową usługę - Ostrzeżenia BIK*. 

Ważna wiedza w Ostrzeżeniach BIK

Ostrzeżenia BIK to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni, np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy z wykorzystaniem manipulacji i innych socjotechnik, stosowanych przez oszustów. W Ostrzeżeniach dostaniem również informację  o podejrzanych firmach działających na rynku finansowym. Wiedza o tych zdarzeniach wzmaga czujność, zwraca uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności.
Oprócz informacji o zagrożeniu, BIK wyśle ponadto praktyczne wskazówki, jak prawidłowo reagować i nie dać się oszukać w danej sytuacji.

- Ostrzeżenia BIK to inicjatywa o charakterze edukacyjno-informacyjnym, która powstała z myślą o jeszcze lepszej ochronie konsumentów przed wyłudzeniami na ich skradzione dane. To konkretna porcja  wiedzy o cyberzdarzeniach, niosących liczne zagrożenia, na które jest narażony każdy z nas. Treść maila z BIK w przystępny sposób objaśnia informacje z publicznie dostępnych źródeł,  bieżącego monitoringu BIK o naruszeniach i zagrożeniach, w tym od podmiotów współpracujących, m.in. Zespołów Cyberbezpieczeństwa UKNF i serwisu Niebezpiecznik.pl - mówi Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Powiadomienie z BIK, choć nie zawsze musi dotyczyć nas bezpośrednio, pomaga wzbudzić czujność o bezpieczeństwo własne, jak również naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Warto wiedzieć, aby uniknąć oszustwa i nie doświadczyć wyłudzenia kredytu na skradzione dane.

Ostrzeżenia BIK są bezpłatne i trafią w pierwszej kolejności do osób, które już korzystają z Alertów BIK.

- Nowa usługa jest wartością dodaną dla osób, które lubią mieć pod kontrolą swoje finanse, czyli użytkowników Alertów BIK. Wierzymy, że świadomość zagrożeń zmotywuje do aktywnego korzystania z usług BIK chroniących przed wyłudzeniami – mówi Joanna Charlińska, ekspertka BIK.

Jak wynika z marcowego badania na zlecenie BIK, pt. Cyberbezpieczeństwo Polaków, nadal ponad 64% Polaków obawia się wyłudzeń na ich skradzione dane. To liczba, która niepokoi i powinna skłonić do działania. Nie możemy stać obojętnie, licząc na szczęście, które może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Życie w przekonaniu, że nam nic złego się nie przytrafi – to iluzja, która może kosztować więcej niż stracone pieniądze.

*Więcej o Ostrzeżeniach BIK informujemy na portalu Biura Informacji Kredytowej, w zakładce Alerty BIK

Załączniki

Lepiej się chronisz, gdy więcej wiesz

Ostrzeżenia BIK dla osób z aktywnymi Alertami BIK

Aleksandra Stankiewicz-Billewicz
Menedżer ds. Relacji z mediami
Biuro Informacji Kredytowej
+48 22 348 4131 + 48 512 164 131 aleksandra.stankiewicz-billewicz@bik.pl