Konta firmowe na BIK.pl. Lepsza kontrola nad finansami własnymi i swoich kontrahentów

Już ponad 100 tys. przedsiębiorców korzysta z usług w portalu BIK.pl. Firmy, które aktywowały tu swoje konto, lepiej spłacają własne zobowiązania kredytowe w porównaniu do ogółu przedsiębiorstw w bazie BIK. Przedsiębiorcy korzystający z oferty firmowej BIK coraz większą uwagę zwracają również na weryfikowanie wiarygodności swoich partnerów biznesowych.

BIK udostępnia usługi online zarówno klientom indywidualnym, jak również przedsiębiorcom. Korzystają oni z portalu bik.pl, bo lubią mieć stałą kontrolę nad swoimi finansami, a także rozumieją potrzebę zwiększania bezpieczeństwa danych własnych oraz firmowych.

Kompleksowa informacja w jednym miejscu

Portal bik.pl skupia w jednym miejscu kompleksowe informacje ułatwiające kontrolę i bezpieczeństwo własnych finansów i swojej firmy. To dlatego, że oprócz unikatowych danych kredytowych BIK łączą się z danymi gospodarczymi, pochodzącymi z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – spółki córki Biura Informacji Kredytowej. Na tej synergii zyskują usługi i oferta BIK-u, rozbudowana również o dane z firm telekomunikacyjnych, spółek energetycznych, jednostek samorządu terytorialnego, firm leasingowych i faktoringowych, dotyczące np. opłat za czynsz, media itp.

Dzięki ofercie firmowej na BIK.pl przedsiębiorcy mogą w wygodny sposób dbać o bezpieczeństwo finansów swojej firmy oraz korzystać z ochrony przed wyłudzeniami na jej dane.

Co więcej, mogą równocześnie weryfikować wiarygodność kontrahentów, z którymi mają bądź planują nawiązać relacje. Sprawdzenia dowolnej firmy może dokonać też konsument, jeśli np.: chce ocenić czy firma, z której usług chciałby skorzystać nie jest dłużnikiem.

Posiadaczom kont firmowych w BIK zależy na pozytywnej historii kredytowej

Łączne zaangażowanie kredytowe firm posiadających konto w portalu BIK to 10,85 mld zł. Największą grupą aktywnie korzystającą z tego rozwiązania są mikroprzedsiębiorcy, których zobowiązania kredytowe sięgają 7,1 mld zł. Stanowią one 9,4 proc. wartości zobowiązań wszystkich firm mikro, których dane znajdują się w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Mają oni do spłaty różnego rodzaju zobowiązania, w tym kredyty obrotowe (na 2,5 mld zł), limity w rachunkach bieżących (na 1,5 mld zł) oraz kredyty inwestycyjne (na 1 mld zł).

Okazuje się, że mikroprzedsiębiorcy, którzy założyli konta w portalu bik.pl, lepiej spłacają swoje zobowiązania. Odsetek kredytów, w przypadku których spóźniają się oni ze spłatą raty o ponad 90 dni, wynosi 6,7 proc. Tymczasem wśród wszystkich firm w bazie BIK sięga on już 15,8 proc.

Jeżeli zaś porównamy udział kredytów opóźnionych o więcej niż 90 dni (pod względem kwoty pozostałej do spłaty) dla wszystkich firm, to okaże się, że w przypadku posiadaczy kont w BIK zaległe zobowiązania stanowią 6,4 proc. kwoty do spłaty. W przypadku ogółu przedsiębiorców ten odsetek wynosi 8,3 proc.

- Prawie 60 proc. firm, które mają konta w BIK, posiada aktywne zobowiązania kredytowe. Wyraźnie widać, że zależy im na pozytywnej historii kredytowej, by w przyszłości nie mieć problemów z pozyskiwaniem finansowania np. na kolejne inwestycje - wskazuje Sławomir Nosal, kierownik zespołu analiz portfelowych w BIK.

Raporty o Kontrahentach

Główny analityk Grupy BIK, prof. Waldemar Rogowski ocenia, że perspektywa spowolnienia gospodarczego w Polsce motywuje firmy do tego, by baczniej obserwować swoich kontrahentów i szybciej reagować na ewentualne opóźnienia w płatnościach faktur.

Potwierdzają to wyniki cyklicznego badania „Skaner MŚP”, zrealizowanego przez Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w którym w III kw. 2022 r. odsetek przedsiębiorców deklarujących natychmiastową reakcję na opóźnienia płatności skoczył z 8 do 21 proc.

- Handel, przemysł i transport już obecnie mają najwyższy odsetek firm skarżących się na problem z zatorami płatniczymi, ale w porównaniu z poprzednim kwartałem ten problem szczególnie nasilił się w przemyśle i transporcie. Zator płatniczy tak jak zator na drodze ogranicza możliwość poruszania się do przodu czyli rozwój - ocenia prof. Waldemar Rogowski.

BIK dla firm. Z czego można skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy otwierają konta firmowe w BIK, najczęściej korzystają z dwóch rozwiązań: Raportu BIK Moja Firma oraz z Pakietu BIK Bezpieczna Firma.

Raport BIK Moja Firma zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych firmy. Można w nim szybko sprawdzić, czy zalega ona z płatnościami rat, a także ocenić jej kondycję finansową. Taki raport może również posłużyć przedsiębiorcy do tego, by uwiarygodnić się przed potencjalnym partnerem biznesowym.

Pakiet BIK Bezpieczna Firma pomaga z kolei kompleksowo dbać o finanse firmy. Pakiet umożliwia nie tylko cykliczne sprawdzanie swojej firmy, ale również  ochronę przed wyłudzeniami na jej dane. W Pakiecie są również produkty, które umożliwiają cykliczne sprawdzanie i monitorowanie kontrahentów tj. Raport i Alerty o kontrahencie. Tylko kompleksowe spojrzenie na swoje finanse oraz na wiarygodność partnerów, z którymi firma ma  relacje biznesowe pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych.

- Jak wynika z Raportu antyfraudowego BIK 23,5% firm potwierdza, że miało do czynienia z próbami wyłudzeń, które wpłynęły na finanse firmy. 31% miało do czynienia z podszywaniem się pod kontrahentów, otrzymaniem rzekomo niezapłaconych faktur. Aby ochronić swoją firmę przed wyłudzeniami wystarczy, że przedsiębiorca aktywuje Alerty BIK Moja Firma. Od tego momentu będzie otrzymywał powiadomienia za każdym razem, gdy do BIK wpłynie informacja o próbie uzyskania kredytu na jego firmę. Tym samym będzie mógł szybko zablokować próbę ewentualnego wyłudzenia - wyjaśnia Joanna Charlińska, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w BIK.

Załączniki

Pokaż swoim kontrahentom, że Twoja firma jest godnym zaufania partnerem w biznesie

Raport BIK Moja Firma