BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w kwietniu 2018 r. + 18,5%

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, w kwietniu 2018 r. wyniosła + 18,5%. Oznacza to, że w kwietniu 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 18,5% w porównaniu z kwietniem 2017r.  

- W kwietniu 2018 r., wartość indeksu wzrosła (o 5,5 p.p.) w porównaniu do marca 2018 r. Łącznie w kwietniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 38,28 tys. osób w porównaniu do 33,63 tys. rok wcześniej (+ 13,8%). Wśród wnioskodawców dominują osoby w wieku od 25 do 34 lat (47%) oraz 35 – 44 lat (30%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego nadal rośnie i w kwietniu 2018 r. wyniosła już 248,8 tys. zł. To jest o 10% więcej niż w kwietniu ubiegłego roku - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kontynuacja zjawiska związanego z  wnioskowaniem o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych, jak już wcześniej informował BIK, może mieć swoje źródło w coraz bardziej widocznym wzroście cen nieruchomości.

- Wyższe ceny nieruchomości odnotowuje się szczególnie w największych aglomeracjach oraz zakupie mieszkań o większej powierzchni. Wzrost kosztu wybudowania 1m2 PUM-u wynika głównie ze wzrostu kosztów pracy i materiałów budowalnych. Na rynku nieruchomości, oprócz dwóch podstawowych nabywców: osób kupujących nieruchomość z zamiarem mieszkania w niej oraz inwestorów kupujących pod wynajem, zaczynają pojawiać się, choć nadal w ograniczonym zakresie, inwestorzy spekulacyjni liczący na wzrost cen nieruchomości w przyszłości – dodaje prof. Rogowski.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na:  www.bik.pl/newsletter-kredytowy

Metodyka indeksu:

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Załączniki