Październikowy odczyt BIK Indeksów popytu na kredyty

Wartość BIK Indeks - Popy­tu na Kredy­ty Konsump­cyj­ne (BIK Indeks - PKK), który infor­mu­je o rocz­nej dyna­mi­ce warto­ści wnio­sko­wa­nych kredy­tów konsump­cyj­nych, wynio­sła -2,4% w paździer­ni­ku 2015 r. Ozna­cza to, że w paździer­ni­ku 2015 r., w prze­li­cze­niu na dzień robo­czy, banki i SKOK-i prze­sła­ły do BIK zapy­ta­nia o kredy­ty konsump­cyj­ne na kwotę niższą o 2,4% w porów­na­niu z paździer­ni­kiem 2014 r. Od począt­ku 2015 r. śred­nia wartość indek­su wynio­sła 3,0%.

- W paździer­ni­ku wartość wnio­sko­wa­nych kredy­tów konsump­cyj­nych była niższa, w prze­li­cze­niu na dzień robo­czy, niż rok wcze­śniej. Poprzed­nio z taką sytu­acją mieli­śmy do czynie­nia w listo­pa­dzie poprzed­nie­go roku. Od maja bieżą­ce­go roku obser­wo­wa­li­śmy stop­nio­wo male­ją­ce zain­te­re­so­wa­nie kredy­ta­mi konsump­cyj­ny­mi, które prze­ja­wia­ło się zmniej­sza­ją­cą się dyna­mi­ką warto­ści wnio­sko­wa­nych i udzie­la­nych kredy­tów konsump­cyj­nych przy jedno­cze­śnie niższej licz­bie udzie­la­nych kredy­tów konsump­cyj­nych niż rok wcze­śniej - mówi Sławo­mir Grzy­bek, ekspert Biura Infor­ma­cji Kredy­to­wej.

Wartość BIK Indeks - Popy­tu na Kredy­ty Miesz­ka­nio­we (BIK Indeks - PKM), który infor­mu­je o rocz­nej dyna­mi­ce warto­ści wnio­sko­wa­nych kredy­tów miesz­ka­nio­wych, wynio­sła +9,2% w paździer­ni­ku 2015 r. Ozna­cza to, że w paździer­ni­ku 2015 r., w prze­li­cze­niu na dzień robo­czy, banki i SKOK-i prze­sła­ły do BIK zapy­ta­nia o kredy­ty miesz­ka­nio­we na kwotę wyższą o 9,2% w porów­na­niu z paździer­ni­kiem 2014 r. Od począt­ku 2015 r. śred­nia wartość indek­su wynio­sła 2,1%.

- Od lipca wartość wnio­sko­wa­nych kredy­tów miesz­ka­nio­wych w każdym miesią­cu znacz­nie prze­wyż­sza wartość wnio­sków o kredy­ty miesz­ka­nio­we złożo­ne rok wcze­śniej (śred­nio o 6,9%). Jest to silny sygnał więk­sze­go zain­te­re­so­wa­nia klien­tów kredy­ta­mi na zakup miesz­ka­nia i powin­no prze­ło­żyć się, przy niezmie­nio­nej poli­ty­ce banków, na więk­szą licz­bę trans­ak­cji na rynku nieru­cho­mo­ści z udzia­łem kredy­tu. Wzro­sto­wi zain­te­re­so­wa­nia kredy­ta­mi miesz­ka­nio­wy­mi na pewno sprzy­ja perspek­ty­wa dalsze­go utrzy­ma­nia niskich stóp procen­to­wych, pozy­tyw­ne infor­ma­cje z rynku pracy oraz rynku nieru­cho­mo­ści, jak i dostęp­ne, i ostat­nio aktyw­niej wyko­rzy­sty­wa­ne środ­ki rządo­we­go progra­mu wspar­cia finan­so­wa­nia zaku­pu miesz­ka­nia przez młodych. Znacze­nie może mieć również perspek­ty­wa kolej­ne­go podwyż­sze­nia obli­ga­to­ryj­ne­go wkła­du własne­go od począt­ku 2016 r.  – doda­je Sławo­mir Grzy­bek z BIK.

Aktu­al­ne infor­ma­cje o rynku kredy­to­wym publi­ko­wa­ne są na:  www.bik.pl/newsletter-kredytowy  

Meto­dy­ka indek­sów:

Wskaź­nik BIK Indeks - PKK obli­cza­ny jest w prze­li­cze­niu na dzień robo­czy, po wyłą­cze­niu zapy­tań kredy­to­wych na kwoty powy­żej 200 tys. zł oraz zapy­tań o tego same­go klien­ta w kolej­nych 30 dniach. Kredy­ty konsump­cyj­ne to łącz­nie: kredy­ty gotów­ko­we, kredy­ty ratal­ne, karty kredy­to­we oraz limi­ty kredy­to­we.

Wskaź­nik BIK Indeks - PKM obli­cza­ny jest w prze­li­cze­niu na dzień robo­czy po wyłą­cze­niu zapy­tań o kredy­ty miesz­ka­nio­we na kwoty prze­kra­cza­ją­ce 1 mln zł oraz zapy­tań o tego same­go klien­ta w kolej­nych 90 dniach.

Meto­dy­ka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM zosta­ła opra­co­wa­na przez Biuro Infor­ma­cji Kredy­to­wej we współ­pra­cy
z Insty­tu­tem Rozwo­ju Gospo­dar­cze­go SGH. Indek­sy są publi­ko­wa­ne co miesiąc.

Załączniki