Ochrona przed wyłudzeniem kredytu - Alerty BIK

Warto mieć świadomość, jak chronić swoje dane i jak zmniejszyć ryzyko ich utraty, by nie stanąć przed koniecznością spłaty cudzego długu. Można zadziałać prewencyjnie - na polskim rynku jest narzędzie zapewniające ochronę - Alert BIK ostrzeże, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane.

O kradzieży tożsamości mówimy w sytuacji, w której ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i wykorzysta je wbrew naszej woli, podszywając się pod nas. Najczęściej kradzione dane to imię i nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL. Niestety, zazwyczaj kradzież tożsamości dokonywana jest w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Często jest to wyłudzenie kredytu. Warto działać prewencyjnie we wszystkich sytuacjach, w których niepokoimy się o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Na polskim rynku jest narzędzie zapewniające ochronę - Alerty BIK.  Do końca września można je uruchomić bezpłatnie na 12 miesięcy!

Nasze dane mogą zostać pozyskane w sposób oczywisty, np. kradzież lub zagubienie dokumentu tożsamości, z wyrzucanych na śmietnik dokumentów bądź nośników, lub na skutek włamania do komputera. Sposobów jest wiele, a oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Niepokój mogą w nas wzbudzać nawet medialne doniesienia o podejrzeniach wycieku danych osobowych z baz danych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy otrzymamy list polecony wzywający do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy.

Trzeba działać prewencyjnie

Wiele codziennych aktywności może potencjalnie dawać możliwość pozyskania naszych danych osobowych i wykorzystania ich w celu wyłudzenia kredytu. Są to choćby zakupy w sieci, załatwianie spraw urzędowych, szukanie pracy, czy pobyt na wakacjach. Nasz dowód, a przede wszystkim dane na nim zawarte, mogą stać się łupem przestępcy. Warto wiedzieć, że jeśli dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego - znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Niestety, jeszcze niewiele osób jest na tyle przezornych, by zabezpieczyć swój dokument tożsamości. Aby zmniejszyć ryzyko utraty danych i nigdy nie doświadczyć problemów związanych z koniecznością spłaty cudzego długu, warto:  

  • założyć bezpłatne konto na www.bik.pl,
  • aktywować Alerty BIK,
  • w przypadku utraty dowodu osobistego –  bezpłatnie zastrzec dokument tożsamości.

Dodać należy, że Alerty BIK to narzędzie, które zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane oraz tych pożyczek, które udzielane są przez firmy pożyczkowe korzystające z zasobów BIK w celu ochrony swoich klientów przed nadmiernym zapożyczaniem się czy właśnie przed wyłudzeniem pożyczki.  

Alerty BIK otrzymamy SMS em lub mailem

Działają one jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o naszą historię kredytową. Jeśli sami nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko i skutecznie zareagować na niepokojące sygnały.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.bik.pl/ochrona, gdzie można do końca września skorzystać z promocji i aktywować bezpłatne Alerty BIK na 12 miesięcy.

Pełna ochrona dzięki informacji

Dzięki bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego można bardzo szybko, jednym kliknięciem, wyłączyć z obiegu utracony dokument. Wystarczy wcześniej założyć bezpłatne konto w portalu bik.pl. Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomieni o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.

Świadomi zagrożeń - lepiej się ochronimy

Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz Komendą Główną Policji prowadzi od grudnia 2015 r. ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. To jednocześnie adres strony internetowej wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo swoich danych na co dzień.

Załączniki