Przedstawiamy 20. edycję Raportu BIG – Wskaźnika Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej – raportu o nastrojach wśród polskich przedsiębiorców. Już po raz czwarty podajemy wyniki badań w rozszerzonej grupie firm, wśród sześciu branży dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych, branży budowlanej, branży turystycznej, branży e-commerce i przedsiębiorców. Podobnie jak we wcześniejszych raportach przygotowaliśmy specjalny zestaw pytań dodatkowych. Tym razem chcemy sprawdzić jakie są przewidywania firm dotyczące sytuacji finansowej i planów rozwoju na przyszły rok. Porównujemy również te wyniki z zeszłorocznymi prognozami.
Zacznę jednak od przedstawienia głównego wskaźnika BIG. Z jubileuszowej już 20. edycji raportu wynika, że nastąpiła nieznaczna poprawa poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności. Obecnie główny indeks osiągnął 8,56 pkt. Poprawa jest zauważalna, wzrost o 5,63 pkt., aczkolwiek musimy pamiętać, że trzy miesiące temu odnotowaliśmy jedną z najniższych wartości wskaźnika w historii badania. Na obecną poprawę wskaźnika wpływ ma znaczące polepszenie się nastrojów w większości branż. Niestety nie spodziewam się dalszej poprawy sytuacji. Wydaje się, że oceny sprzed 3 miesięcy były zbyt pochopne i pesymistyczne, stąd to odbicie. Wspomniane przeze mnie zestawienie prognoz pokazuje wyraźne pogorszenie nastrojów wśród firm i nastawienie bardziej na przetrwanie przyszłego roku niż na rozwój.
Póki co, skupiając się na poszczególnych badanych kategoriach, w większości odnotowaliśmy bardziej optymistyczne wyniki niż trzy miesiące temu. Przykładowo o ponad 10 pkt. proc. spadła liczba firm oceniających zjawisko nieterminowych płatności w ich branży jako często występujące. W pozostałych badanych obszarach nie odnotowaliśmy aż tak istotnej poprawy, nie mniej jednak są one nieznacznie lepsze niż w poprzednim raporcie.
Co nas niepokoi, to swego rodzaju beztroska firm. Mimo wielu niepokojących informacji dotyczących pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, upadłości podmiotów gospodarczych w niektórych branżach, nadal co piąta firma nie sprawdza wiarygodności finansowej partnerów biznesowych. Sprawdzanie to pierwszy krok, który może istotnie zmniejszyć ryzyko nieuzyskania płatności po wykonaniu usługi czy sprzedaży produktów. Cały czas przedsiębiorcom brakuje tej świadomości.
Porównując przewidywania firm co do przyszłego roku i badanie wykonane rok temu w odniesieniu do roku 2012, wyraźnie widać pogorszenie nastrojów. Zdecydowanie przybyło firm, które oceniają że w 2013 r. ich sytuacja finansowa pogorszy się. Wyraźnie wzrosła też grupa ankietowanych, którzy planują utrzymać produkcję i wynagrodzenia na tym samym poziomie co w mijającym roku. Wygląda więc, że czeka nas wyraźne spowolnienie, oby nie była to całkowita stagnacja.
Nie zdradzając więcej szczegółów, zapraszam do lektury.