Przedstawiamy 25. edycję Raportu BIG o nastrojach wśród polskich przedsiębiorców. Już po raz szósty podajemy wyniki badań w rozszerzonej grupie firm, wśród pięciu branż: dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych, branży budowlanej, branży e-commerce i przedsiębiorców. Podobnie jak we wcześniejszych raportach przygotowaliśmy specjalny zestaw pytań dodatkowych. Tym razem sprawdziliśmy jak przedsiębiorcy oceniają miniony rok i jakie mają plany na rok bieżący.
Najważniejszą informacją wynikającą z otrzymanych danych jest dalsza, wyraźna poprawa nastrojów wśród firm, wyłączając dostawców usług masowych, którzy w 2013 roku byli często sceptyczni w swoich ocenach. We wszystkich branżach odnotowano wyraźnie lepsze oceny poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej niż 3 miesiące temu. Minione miesiące umacniały się w kierunku optymistycznych nastrojów wśród firm.
Główny Wskaźnik BIG osiągnął poziom 19,32 pkt. czyli 1,5 pkt. więcej niż 3 miesiące temu. Tym samym indeks rośnie już od 12 miesięcy. Taki trend wzrostowy odnotowaliśmy po raz pierwszy od początku badania. To nie jedyny rekordowy wynik – w przypadku branży finansowej uzyskaliśmy najwyższą w historii wartość wskaźnika branżowego – aż 34,10 pkt.
Zawsze szczególną uwagę poświęcamy przedsiębiorcom, których opinie są uznawane często za barometr sytuacji gospodarczej. Tutaj również wynik jest optymistyczny. Indeks w tym sektorze wzrósł o 3,63 pkt. osiągając poziom 21,61 pkt.
Po raz drugi z rzędu nieznacznie spadła wartość wskaźnika wśród dostawców usług masowych. Myślę, że nie jest to powód do niepokoju, ale ważny element podkreślający, że gospodarka jeszcze nie rozwinęła w pełni skrzydeł. Taki lekki „przypominacz” może nam się wszystkim przydać, aby przypomnieć, że wyjście z ostatnich trudnych lat w gospodarce nie odbędzie się w kilka miesięcy.
Analizując pozostałe badane branże warto podkreślić, że spadek wskaźnika w sektorze budowlanym odnotowany 3 miesiące temu, został odrobiony z nawiązką. Wydaje się, że zapowiedzi nowych inwestycji drogowych i rosnącej sprzedaży mieszkań, można uznać za dobre przesłanki, że kłopoty w tej branży powoli się kończą.
Przedstawiciele firm ocenili rok 2013 jako okres przejściowy, cytując odpowiedź respondentów – ani dobry, ani zły. Co jednak ważne, zdecydowana grupa respondentów wskazuje, że dla sytuacji finansowej ich firm miniony rok był dobry lub bardzo dobry. Zdecydowanie najmniejsze grono stanowili ankietowani negatywnie oceniający 2013 rok.
W tym roku większość firm planuje inwestycje z wykorzystaniem kredytów bankowych lub środków własnych. Z badania wynika również, że nieco więcej firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Mamy nadzieję, że optymistyczne nastroje, które pokazuje Wskaźnik BIG, przełożą się na realne wyniki, co również pociągnie za sobą większą motywację do pozyskiwania nowych pracowników.
Nie zdradzając więcej szczegółów, zapraszam do lektury.