Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor nie tylko prowadzi listę dłużników. Teraz rozpoczęło współpracę z firmami windykacyjnymi, które mogą na rzecz klientów BIG-u zająć się odzyskaniem długów. Zarówno wpis do rejestru jak i windykację można zlecić przez internet i co najważniejsze w przypadku usług windykacyjnych płaci się dopiero za efekty.
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor do którego można wpisać niesolidnego płatnika, ostrzegając przed nim inne firmy i banki, rozpoczął właśnie udostępnianie usług windykacyjnych. Klienci BIG InfoMonitor mogą skorzystać z pomocy dwóch zajmujących się windykacją firm - Intrum Justitia oraz Obligo. Żadna nie jest powiązana kapitałowo z BIG InfoMonitor. Obie mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu wierzytelnościami. Klientom BIG InfoMonitor zaoferują usługi w identycznych cenach.
- Zależy nam na możliwie kompleksowym wsparciu firm, które mają kłopoty z uzyskiwaniem płatności, bo jest to w Polsce spory problem – mówi Urszula Kośla z BIG InfoMonitor. – Opóźnionych płatności za oferowane towary i usługi, mimo zmiany sytuacji gospodarczej doświadcza co drugi przedsiębiorca w Polsce. Jakby tego było mało, odsetek firm, którym w ostatnich sześciu miesiącach opóźniano płatności o min. 60 dni wzrósł z 52 proc. pod koniec 2017 r. do 53 proc. w I kw. 2018 r. Mikro, małe i średnie firmy często muszą walczyć, by chociaż po terminie uzyskać zapłatę za faktury i rachunki. Niektóre czekają na pieniądze miesiącami, często bezczynnie, bo obawiają się stracić kontrahenta – dodaje przedstawicielka BIG InfoMonitor. Nienajlepszą sytuację we wzajemnych płatnościach firm pokazują też analizy Intrum Justita.
- Z naszych badań zebranych w Europejskim Raporcie Płatności 2017 wynika, że ponad połowa (53 proc.) polskich przedsiębiorców została zmuszona do akceptacji dłuższych terminów płatności. Nieterminowe zapłaty za faktury to poważny problem zwłaszcza dla małych i średnich firm. Właśnie dlatego niepokoi fakt, że jedynie 32 proc. przedsiębiorców decyduje się na współpracę z firmą windykacyjną, chociaż partnerski model windykacji to żaden mit. W naszych działaniach na pierwszym miejscu stawiamy relacje biznesowe klienta z dłużnikiem. Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć kompromis, który jest odpowiednim rozwiązaniem dla zadłużonej firmy i wierzyciela – podkreśla Rafał Wąsowski z Intrum Justitia.
Odzyskaj pieniądze i zachowaj relacje biznesowe
Nowe rozwiązanie wprowadzone przez BIG InfoMonitor to forma windykacji, która uwzględnia chęć kontynuacji współpracy z dłużnikiem. Firma windykacyjna bierze m.in. pod uwagę fakt, że kontrahent nie płaci, ponieważ sam ma problem z nieterminowymi płatnościami. Pomoc firmy windykacyjnej nie musi więc burzyć relacji biznesowych, a dodatkowo jest prosta do uzyskania. Każdy przedsiębiorca może zlecić odzyskanie pieniędzy za pomocą serwisu BIG.pl. Wystarczy zalogować się na swoje konto, zaakceptować umowę z firmą windykacyjną w trybie online i już można przekazać należności do windykacji. Od tego momentu daną sprawą zajmują się już profesjonaliści z firmy windykacyjnej. Nie trzeba podpisywać ani wysyłać żadnych umów listownie. Umowę współpracy i regulamin usług akceptuje się elektronicznie.
Zapłać tylko za sukces
Firma, która zdecyduje się skorzystać z tej formy wsparcia, może śledzić wszystkie czynności, które dla niej wykonuje firma windykacyjna. W systemie, na jej koncie pojawią się informacje o wysłanych do dłużnika monitach, powiadomieniach, wykonanych i przeprowadzonych rozmowach telefonicznych, ustaleniach terminu i zasad spłaty. Wszystko jest dostępne na koncie internetowym klienta. Pieniądze od dłużnika nie trafiają na konto BIG ani na konto firmy windykacyjnej. Spłata wpływa bezpośrednio na rachunek wierzyciela – przedsiębiorcy. Dopiero po takim procesie firma windykacyjna wystawia rachunek.
Dany przedsiębiorca może zdecydować się na różne rodzaje usług windykacyjnych. Może to być np. najprostszy monitoring należności, który w praktyce sprowadza się do powiadamiania płatnika o nadchodzącym lub mijającym terminie płatności. To doskonała profilaktyka pozwalająca uniknąć długów.
- Jeśli jednak, mimo przypomnień, dłużnik uchyla się od zapłaty, klient może zlecić windykację polubowną lub sądową. Co istotne, w tej pierwszej, nie pobieramy żadnej opłaty wstępnej, klient płaci jedynie prowizję od odzyskanej kwoty. W przypadku windykacji sądowej również przyjmujemy sprawę do obsługi bez uiszczania opłaty wstępnej, co jest wyjątkowym bonusem na rynku usług zarządzania wierzytelnościami. Zdecydowaliśmy się na rezygnację z opłaty wstępnej wyłącznie dla klientów BIG InfoMonitor– zaznacza Weronika Malinowska z Obligo.
*Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm, techniką wywiadów telefonicznych, luty 2018 r.