Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

18 grudnia 2011 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. To dokument, który dotyczy każdej osoby starającej się o kredyt. Głównym celem autorów ustawy było zlikwidowanie wszelkich „pułapek" w umowach kredytowych. Chodzi o to, aby konsument rzeczywiście wiedział, za co płaci i mógł porównywać konkurencyjne oferty. Z drugiej strony zniesiono maksymalne opłaty i prowizje za udzielenie kredytu. Czy więc nowa ustawa jest korzystna dla konsumentów?

Nowelizacja ustawy wprowadziła kilka istotnych zmian zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców.

Zapisy nowej ustawy muszą stosować wszystkie instytucje finansowe. Oznacza to, że nowe przepisy obejmują również parabanki oraz pośredników kredytowych, które nie były do tej pory zobligowane do jej przestrzegania.

Nowelizacją ustawy uregulowano także obowiązki informacyjne kredytodawcy i pośrednika kredytowego wobec konsumenta przed zawarciem umowy. Informacje te powinny być we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej przekazywane na standardowym arkuszu informacyjnym. Standaryzacja ma ułatwić konsumentom z różnych państw członkowskich porównywania ofert kredytowych. Dotyczy to także informacji, jakie będą musiały się znaleźć w reklamie kredytu konsumenckiego.

W ramach noweli ustawy zmieniła się również kwota, na jaką może zostać zaciągnięty kredyt konsumencki. Teraz nie może ona przekroczyć 255 550 zł (było 80 tys.) lub równowartości tej kwoty w walucie obcej.

Wydłużony został też termin odstąpienia przez konsumenta od umowy bez podania przyczyny do 14 dni (z 10).

W przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania, kredytodawca będzie miał prawo do otrzymania od konsumenta rekompensaty wynoszącej od 0,5 do 1% spłaconej przed terminem kwoty kredytu.

Nowe przepisy likwidują maksymalny próg 5 % łącznej kwoty wszystkich opłat, tj. prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki.

Po wejściu w życie przepisów budowanie własnej, pozytywnej historii kredytowej w BIK ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ instytucje udzielające kredytów mają obowiązek dokonywania oceny ryzyka kredytowego związanego z każdym konsumentem.

Szczegółowe zestawienie zmian, jakie wprowadziła nowa ustawa o kredycie konsumenckim, znajdziesz w załączonym Poradniku SKEF (str. nr 16).

Załączniki